Generální partneři

Město Sedlec-Prčice

Farma Prčice

Innera s.r.o. Benešov

Hlavní partneři

Monínec, s.r.o.

Zemní Práce Hošna

WIFCOM

Compag Votice

Mediální partner

Měsíčník Náš domov

Počítač změří hráčům na mistrovství Evropy každý krok

Armádní systém bude sledovat fotbalisty

Castrol Performance Index

Systém odhalí i zcela rozdílný pohyb útočníků Harnika z Rakouska a Němce Kuranyiho po hřišti při vzájemném utkání, které v únoru vyhráli Němci 3:0.

Autor: www.castrolindex.com


03.04.2008 16:18 - P r a h a  -  Kolik kilometrů za zápas naběhá Tomáš Rosický, na jak velké ploše se pohybuje Jan Koller či jakou rychlost vyvine sprintující Milan Baroš? Na všechny tyto otázky dá během fotbalového Eura odpověď systém vyvinutý na armádní zakázku pro navádění řízených střel. Na šampionátu v Rakousku a Švýcarsku bude mít pod přísným drobnohledem fotbal

Systém pojmenovaný podle hlavního sponzora jako Castrol Performance Index bude v reálném čase už během zápasů vystavovat na internet spoustu zajímavých dat. Trenéři i fanoušci budou mít k dispozici údaje o tom, kolik který hráč naběhal, jakou rychlostí, kde se po hřišti pohyboval nejčastěji; podobně rozebraná bude i hra celých týmů.

Garanty programu jsou trenéři Arsen Wenger (Arsenal) s Ottmarem Hitzfeldem (Bayern), dále někdejší kanonýr Emilio Butragueňo a rozhodčí Pierluigi Collina. Českou patronaci převzal mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka a kouč juniorských reprezentací Jakub Dovalil.

"Statistiky jsou velmi důležitou součástí trenérské práce," tvrdí Dovalil, který předpovídá, že jednou v budoucnu bude mít kouč data o pohybu hráčů k dispozici už v průběhu zápasu a bude podle nich určovat taktiku.

Stadiony při Euru bude snímat šestnáct speciálních kamer, které budou z dvacetimetrové výšky monitorovat pohyb hráčů, míče i rozhodčích. Za vteřinu každá pořídí 25 snímků, centrální počítač je vyhodnotí a každých pět sekund zapíše aktuální data na internetovou stránku www.castrolindex.com.

Fanoušci budou moci sledovat nejen běžecké výkony všech hráčů, obrázky zachycující místa nejčastějšího pohybu jednotlivých herních formací napovídají hodně o taktice týmů. "Mohu dokonce sledovat trajektorii pohybu hráčů při gólových situacích a podle toho posuzovat jejich zodpovědnost," přidává trenér Dovalil další zajímavost.

Druhý z domácích patronů Antonín Panenka vítá novinku jako zajímavý doplněk pro fanoušky, ovšem upozorňuje, že na hráče může vznikat příliš velký tlak. "Já osobně bych asi z takového sledování moc dobře nevyšel. Možná by mě kamery ani nezachytily," žertoval někdejší míčový kouzelník, který nepatřil mezi rychlé běžce. "Já jsem se řídil heslem, že běhat má hlavně míč a ne hráč. Ta doba je však pryč," dodal Panenka.

Castrol Performance Index bude testován ještě při vybraných přípravných zápasech před Eurem, o jeho budoucnosti se rozhodne po šampionátu. "Záleží na jeho úspěšnosti," předpokládá Aleš Bahenský, generální ředitel českého zastoupení Castrolu.