Generální partneři

Město Sedlec-Prčice

Farma Prčice

Innera s.r.o. BenešovHlavní partneři

Monínec, s.r.o.

Zemní Práce Hošna

WIFCOM

Compag Votice

R-D atelierMediální partner

Měsíčník Náš domov

Ondřej Vetchý alias Jirka Luňák: Fotbal má bavit a činit lidi šťastnějšími

Sedlec-Prčice: Osmačtyřicetiletý Ondřej Vetchý, člen pražského Činoherního klubu, filmový herec a protagonista televizního seriálu z fotbalového prostředí Okresní přebor.

: Zajímavost od sousedů.

Váš vřelý vztah k fotbalu se projevil i tím, že jste přijal roli v televizním seriálu Okresní přebor?
„Upřímně řečeno mezi herci je nás asi osm, kteří máme zkušenosti s působením ve skutečných fotbalových mužstvech a hráli jsme na úrovni okresních přeborů a prvních I.B tříd. Jediný David Novotný z dnešního seriálového mužstva TJ Sokol Houslice hrál vyšší soutěž, dokonce třetí regionální ligu v Rakousku, kam o víkendech dojížděl, když byl jako herec v angažmá divadla v Českých Budějovicích. S většinou fotbalistů seriálu Okresní přebor jsem se už potkal v Koženém slunci, které točil pan režisér Kachyňa."
O fotbale a sportu vůbec se moc beletrie nepíše a příběhů nefilmuje, ovšem Okresní přebor je dost povedená výjimka?
„Okresní přebor je vtipná výjimka a je akceptovatelný především tím, že se orientuje na nejnižší výkonnostní úroveň. Jsou tam věci, které se ve fotbale dějí všeobecně a při láskyplném vyprávění jsou pro lidi přijatelné, protože jsou podané v komunální podobě. A v ní je to zábava, i když chlapům při těch zápasech jde o život. Dá se z toho vyvodit vzorec aplikovatelný na vyšší úrovně fotbalu a možná v tom je i klíč k celému českému fotbalu."
Dialogy plné chlapských a vulgárních výrazů odpovídají původnímu scénáři, nebo vyplynuly z vašeho bezprostředního prožitku role Jirky Luňáka?
„Snažím se, aby všechny mé role byly bezprostřední. Pětadvacet let se pohybuji mezi sportovci a jejich slovník je podobný. Navíc takto hrajeme v Činoherním klubu, kde jsme spolu třeba s Pavlem Kikinčukem hodně autentický. Jsem přesvědčený, že formát televizního seriálu o fotbale náš přístup schroupne. Do všeho, co dělám, chci poslat hodně sám sebe a pokouším se každou roli obhájit, aby divákovi byla postava něčím milá nebo pochopitelná. Pokouším se o to ve všech rolích, ale v této Luňákově je to snazší v láskyplném pohledu vyplývajícím z mého vstřícného vztahu k fotbalu a fotbalistům."
Dovedete si představit seriál či roli z jiného sportovního prostředí než populárního fotbalu?
„Musel by tam být velmi nosný příběh. Jestli by byl na pozadí bojových sportů nebo atletického prostředí a byl dostatečně silný, tak si to dovedu představit. Ale bez silného příběhu by to lidi moc nezajímalo."
"Co je podle vašeho mínění potřeba udělat, aby se lidi v Česku bavili fotbalem podobně, jako například v Německu a Anglii?
„Fotbal je zábava a má lidem napomáhat, aby se jim lépe žilo. Jestli fotbal a fotbalový tým, s kterým se člověk identifikuje, nehrají fair hru, a to nejen v soupeření týmů, ale i vůči divákům a dokonce svým fandům, tak si hloubavý člověk řekne, že když se dělají kurvárny v tom, co má být jen zábavou, co se asi ve společnosti děje, když jde skutečně o něco závažného a nesouměřitelného se zábavou. Fotbal má lidem garantovat, že i když nemá tým momentální formu nebo kvalitu, tak přesto hráči bojují na hranici svých možností a jsou schopni na hřišti chcípnout. Na takový fotbal budou lidi chodit a bude se jim líp žít. Je to bezpochyby o důvěře diváka v klub i v jednotlivé hráče. Chlapi s důvěrou v milovaný klub budou silnější ve svém reálném životě, budou šťastnější na tomto světě, budou snáze zdolávat životní překážky. Mám však pocit, že to málokomu dochází."