Generální partneři

Město Sedlec-Prčice

Farma Prčice

Innera s.r.o. Benešov

Hlavní partneři

Monínec, s.r.o.

Zemní Práce Hošna

WIFCOM

Compag Votice

Mediální partner

Měsíčník Náš domov

Přestupový šok: Božský Lionel Messi posílí Domažlice

Fotbalová senzace je na světě. Současný nejlepší fotbalista planety Lionel Messi přestupuje ze španělské FC Barcelony do Jiskry Domažlice. Místo jedné z nejlepších světových lig Primera División bude od jara startovat v naší divizi. Vedoucí tým této soutěže se netají přáním postoupit do ČFL, přezimuje v čele se sedmibodovým náskokem a vydatně tak před jarem svůj kádr posílil.

Příchod argentinského reprezentanta byl majstrštykem domažlických funkcionářů. "Když mohli soukromí sponzoři Jablonce dát dohromady dvacet milionů korun a koupit z Tottenhamu útočníka Tomáše Pekharta, proč by naši sponzoři nemohli dát potřebnou sumu na Messiho. Jednání s nimi byla sice složitá, ale nakonec se dobrá věc podařila. S Barcelonou jsme se potom už snadno dohodli," pochvaluje si domažlický prezident Jaroslav Ticháček a dodává: "Přestupová částka je ale obchodním tajemstvím. Prozradím jen, že jsme naše koruny museli vyměnit za eura."

Sám Lionel Messi prý po svém novém působišti už delší dobu pošilhával, Katalánskem a vůbec celým Španělskem je přesycen. "Z celého srdce obdivuji Chodsko a jeho statečný lid, který v dávné minulosti s čakany v ruce a se psi u nohou neohroženě střežil hranice své vlasti. Jako kluk jsem v rodném Santa Fé doslova hltal v překladu román Aloise Jiráska Psohlavci a ve svém dětském pokoji jsem vedle velkých fotografií Pelého a Maradony měl vyvěšen obraz hrdiny Jana Sladkého Koziny, který namaloval Mikoláš Aleš. Jsem nadšen místními kroji, písničkami a zvyky. Několikrát jsem navštívil i Chodské slavnosti. Samozřejmě tajně a v převlečení, abych nevzbudil rozruch a mohl jsem si tu krásu náležitě vychutnat," uvedl exluzivně pro portál Plzeňský fotbal Lionel Messi.

Další důvod jeho příchodu na Chodsko je sportovní. "Barcelona hraje ryze útočný fotbal, na můj vkus až příliš. Kromě dvou stoperů chodí vysloveně dopředu všichni hráči. Na útočení se podílí i krajní beci, nemáme žádného defenzivního štítového záložníka a takový fotbal už mě trochu nudí a náročné fanoušky v Barceloně přestává bavit. Chtějí vidět od svého mužstva pořádnou defenzívu, bránění v osmi lidech, odkopávání míčů na tribuny a teprve potom je jediný vstřelený gól za utkání dokáže pořádně potěšit. Množstvím našich gólů jsou už přesyceni," tvrdí světová jednička.

A hned vysvětluje, proč si nevybral třeba plzeňskou Viktorii, která hraje nejvyšší soutěž a z Plzně je to na jeho milované Chodsko blízko. "Domažličtí funkcionáři byli rychlejší. Navíc Viktorku trénuje Pavel Vrba a ten se vidí jenom v ofenzívě stejně jako Guardiola, to bych si příliš nepomohl. Chci si také při hře zabránit, někoho osobně střežit, okopávat, podílet se na propracované defenzívě. A Domažlice vede bývalý obránce Zdeněk Michálek. A protože jako aktivní hráč začínal v útoku, nejsou mu obrana ani ofenzíva cizí a takové všestranné kouče já miluji," rozplývá se Messi.

Zkušený domažlický trenér ale příchodem hráče výjimečných kvalit není příliš nadšen. "Nebudeme kvůli nikomu měnit náš styl hry, přinášející úspěchy. Herní projev máme vyrovnaný směrem dopředu i dozadu. A Messi bude pouze jedním hráčem ze širšího kádru. Přístupem v zimní přípravě a výkony v přípravných utkáních si místo v základní sestavě musí teprve vybojovat," naznačuje Zdeněk Michálek, že to světová jednička nebude mít u něho lehké.

A co se stane, když se argentinská hvězda neprobojuje do základní sestavy Jiskry? "Pokud se do úspěšné jedenáctky z podzimu neprosadí, je škoda aby seděl na lavičce. Tak výborný borec musí hrát. V takovém případě bychom ho dali na hostování do divizní Kolovče. S tímto klubem máme po posledním derby velmi přátelské a nadstandardní vztahy, jeho smlouvu by určitě unesli tamní funkcionáři i finančně a navíc by stále žil na milovaném Chodsku," nastiňuje Zdeněk Michálek i další možný vývoj.

V klubu blízkého rivala by světově proslulého borce zcela jistě brali všemi deseti, ale v současné době prý není Koloveč ve zrovna komfortní situaci. "Díky celosvětové ekonomické krizi jsme museli hráčům ve smlouvách snížit platy. Messi by samozřejmě nebyl výjimkou a proto nevím, zda by k nám chtěl jít," pochybuje kolovečský šéf Milan Lucák.

Tyto pochybnosti však okamžitě třiadvacetiletá argentinská hvězda vyvrací. "Mým snem je žít na krásném Chodsku. Ve volném čase chci po krajině chodit v místním kroji a dodržovat tradiční zvyky a obyčeje. Když se neprosadím do sestavy Domažlic, klidně půjdu do Kolovče a budu hrát i bez odměn. Přijede se mnou totiž moje argentinská babička. Ta když se doma dozvěděla, že v Kolovči mají kouzelný mlýn, který staré báby přemýlá na mladice, okamžitě se rozhodla. Říkala mi, Lionelku jedeme, tam musíš hrát i zadarmo."

Fanoušci z Chodska se tak mají na co těšit. Ale nejen z Chodska, i z celé republiky. Česká televize poté, co na podzim vysílala v přímých přenosech téměř všechny nudné zápasy plzeňské Viktorie, se rozhodla pro ráznou kvalitativní změnu. Světová jednička bude v přímém přenosu v každém jarním kole. Televize totiž zakoupila vysílací práva na všechny jarní divizní utkání Domažlic a pro jistotu i Kolovče.

Připravil: Pavel Hochman 

Převzat z www.efotbal.cz