Generální partneři

Město Sedlec-Prčice

Farma Prčice

Innera s.r.o. Benešov

Hlavní partneři

Monínec, s.r.o.

Zemní Práce Hošna

WIFCOM

Compag Votice

Mediální partner

Měsíčník Náš domov

Rozhovor s Jakubem Dovalilem

Červencový kemp v Sedlci-Prčici

 

Rozhovor s Jakubem Dovalilem

Jak se zrodila myšlenka akademie?

Prvotním impulsem bylo, že ze zkušenosti se zahraničním fotbalem naši mladí hráči zaostávají především v individuálních činnostech s míčem a technice. Pokusili jsme se tedy sestavit tým trenérů tak, abychom mohli pracovat skupinově(cca 12 hráčů v jedné skupině) a věnovat se maximálně jednotlivým hráčům. Dalším aspektem bylo nabídnout mladým hráčům opravdu kvalitní trénink s odpovídající regenerací na počátku letních prázdnin, v termínu, kdy už je po sezóně, ale do startu přípravy ještě daleko. Posledním aspektem bylo, že mě přesvědčili moji kolegové Vladimír Kubert a Jaroslav Machač (oba Motorlet Praha) .

Co jste od akademie očekával?

Jelikož jsme myšlenku akademie rozjeli celkem pozdě (únor 2014), tak jsem si žádná očekávání nekladl a úplně na začátku jsem si myslel, že se nám ji nepodaří naplnit, ale opak byl pravdou. Jediné co jsem očekával, že pokud se to už podaří, tak profesionální přístup od všech zúčastněných trenérů a organizátorů. Další moje očekávání splnila výuka anglického jazyka opět po skupinách.

Jedná se o ojedinělou akci nebo plánujete další projekty?

Zatím jsme ve fázi vyhodnocování, ale určitě na příští začátek července 2015 plánujeme opět dvě akademie, jednu pro mladší a jednu pro starší kategorii. Dalším tématem k zamyšlení jsou možnosti individuálních tréninků a třídenní akademie v době po soutěžích.

Jak hodnotíte první akademii?

S průběhem první akademie jsem absolutně spokojen. Musím poděkovat všem, kdo se na jejím uskutečnění a průběhu podíleli (Vladimír Kubert, Jaroslav Machač a Martin Hyský). Přivítal nás nádherný areál Monínec, kde byl servis opravdu na nejvyšší úrovni, hotelové pokoje, wellnes, whirpool, bazén vnitřní i venkovní, vynikající jídlo, salonky k dispozici… Na tréninky jsme dojížděli 3 km do nedalekého sportovního areálu Sedlec-Prčice, kde na nás čekalo připravené nádherné travnaté hřiště, na kterém byla radost trénovat. Co se týče herní úrovně hráčů, tak byla samozřejmě rozdílná, někteří hráči byli opravdu dobří na svůj věk. Tyto rozdíly by měl právě smazat přístup trenérů v individuálním tréninku.

Vaše přání do budoucna?

Asi největším přáním je, aby všichni účastníci akademie odjížděli spokojeni, s pocitem dobře vykonané práce a se spoustou zážitků. Dále bych si přál, aby si akademie udržela určitou tradici a stala se nedílnou součástí individuálního rozvoje hráče fotbalu.

facebooktwittergoogle_plusmail

Začala výchova budoucích reprezentantů

Fotbalových kempů a fotbalových akademií se u nás rok co rok rodí více jak hub po dešti. V naší malé republice jich dnes jsou již desítky. Pořádají je současní či bývalí hráči, profesionální trenéři, nebo ti z mládežnických kategorií. Ale jen jedna nese jméno dlouhodobého reprezentačního trenéra, který svými zkušenostmi, schopnostmi zlepšuje dovednosti mladých fotbalových nadějí. První ročník uspořádaný na středočeském Monínci má za sebou Fotbalová akademie Jakuba Dovalila, který si tak možná začal připravovat další generace budoucích českých reprezentantů.

Nejen přípravy na domácí fotbalové EURO lvíčat konané v roce 2015 se soustředí Jakub Dovalil, trenér českých nadějí do jedenadvaceti let. Nově má dalšího koníčka. A to svoji fotbalovou akademii. Nesoucí pochopitelně Dovalilovo jméno. První ročník proběhl z kraje července na Monínci, ve známém středočeském sportovním centru. Servis měli hráči jako reprezentanti. Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu s vířivkou, bazénem či saunou, pětkrát denně stravu. Hřiště připomínalo svoji hustotou mech, program plný akcí, počasí s oblohou bez mráčku a sluníčkem hřejícím. Adidas den, kdy hráči zkoušeli nové kopačky vyrobené pro mistrovství světa včetně čipů snímající jejich rychlost, naběhané kilometry, počet sprintů či průměrnou rychlost. A do toho trenérský tým ve složení Jakub Dovalil (trenér ČR do 21 let), Martin Hyský (expert ČT) a Jaroslav Machač (koordinátor a trenér mládeže FK Motorlet Praha).

A proč si Dovalil začal připravovat reprezentanty už tak v útlém věku?

„Prvotním impulsem bylo, že ze zkušenosti se zahraničním fotbalem naši mladí hráči zaostávají především v individuálních činnostech s míčem a technice. Chtěli jsme tedy přispět k výchově mládeže u nás a založit akademii, která se bude věnovat právě individuálnímu rozvoje hráče. Hlavním aspektem tedy bylo nabídnout mladým hráčům opravdu kvalitní trénink s odpovídající regenerací na počátku letních prázdnin, v termínu, kdy už je po sezóně, ale do startu přípravy ještě daleko. Pokusili jsme se tedy sestavit zkušený trenérský tým, který pracoval skupinově a mohl se tak věnovat maximálně jednotlivým hráčům. Posledním aspektem bylo, že mě hlavně přesvědčili moji kolegové Vladimír Kubert a Jaroslav Machač (oba FK Motorlet Praha), který je členem trenérského týmu, ale také hlavní organizátor, který měl téměř veškeré přípravy akademie na svých bedrech. A jelikož vše bylo připraveno na vysoké úrovni, patří především Jardovi Machačovi velký dík.“

Hráči měli každý den pestrý program. Kromě tréninků a diskuzí zaměřených pochopitelně na fotbal, byla součástí akademie výuka anglického jazyka a mimofotbalový program. Jako například návštěvy bazénu, vyzkoušení místního lanového centra či jízdy na gumách po místní sjezdovce. V areálu Monínce je opravdu o zábavu postaráno. „Při výběru areálu rozhodovalo, že Monínec důvěrně známe z fotbalových soustředění s naším klubem Motorletem Praha. Vždy nám ředitel Jarda Krejčí se vším vyšel vstříc. S Moníncem máme jen dobré zkušenosti. Navíc jsme přihlíželi i k lokalitě, jelikož byli osloveni hráči z celé republiky. Nechtěli jsme kluky z Ostravy tahat do Chebu. Monínec byl takovým kompromisem pro všechny“, uvedl Machač. Podobně to vidí i Jaroslav Krejčí, ředitel Monínce: „S tátou jsme oba bývalí fotbalisté a proto máme k těmto projektům blízko. Z celé akademie byl řídit řád a dobrá příprava organizátorů. Kluci byli perfektní, skoro bych řekl slušňáci. Sešla se tu dobrá parta, i když byl každý z jiného koutu republiky. Fotbalem žil celý hotel a k tomu samozřejmě přispěl i souběh MS v Brazílii. Rozhodně akademii přivítáme i v budoucím roce. Jelikož již z názvu našeho areálu Sportrelax centrum Monínec je zřejmé, že na Monínci sportu fandíme. Ještě aby ne, když je zde tolik sportovního vyžití jak v zimě lyžování, tak v létě cyklistika, tenis či golf. Je pro nás tedy velkou radostí, že se tato prestižní fotbalová akademie koná právě v našem areálu. Jsme rádi, že se i v době počítačů, tabletů a dalších vymožeností, které nejvíce pohlcují právě nejmladší generace, najdou mladí sportovci, kteří nesportují jen z křesla, ale dokážou se věnovat společnému koníčku se svými vrstevníky a pracovat na sobě. To je hlavní důvod, proč jsme za takovéto pobyty vždy rádi a proč držíme palce účastníkům i organizátorům akademie.“

A jak probíhalo to nejpodstatnější, tedy tréninkové jednotky pod vedením kvalifikovaných trenérů?

Hráčský kádr byl rozdělen dle věku do tří skupin, v několika případech hrála roli i výkonnost, kdy mladší hráči díky své kvalitě byli přesunuti ke starším kamarádům. Trenéři se pravidelně u všech skupin po jednotlivých trénincích točili, tím se u všech hráčů spravedlivě vystřídali a tak kluci mohli ochutnávat různé způsoby vedení tréninku a koučinku. Vše ale bylo vedeno systematicky po domluvě trenérského týmu. Hlavní náplní byl pochopitelně individuální rozvoj hráče a jejich technických dovedností.

Co tedy samotné tréninky hráčům daly?

„Celý fotbalový kemp jsem se snažili rozvíjet fotbalové dovednosti zábavnou a soutěživou formou a bylo vidět, že kluky to baví. I když se jednalo o krátký kemp, tak na některých hráčích bylo vidět zlepšení v těchto činnostech“, prozradil Hyský.

TJ Sokol Sedlec-Prčice hostil prvně podobnou akci, která se stala v malém městečku velikou událostí. Na tréninky chodilo i dost místních lidí včetně trenérů domácího a jiných okolních menších oddílů. „Zájem o zhlédnutí tréninků byl veliký. Někteří z místních totiž nechtěli věřit, že se taková akce dostane i k nám. Opravdu každý den u nás nevede trénink Jakub Dovalil nebo Martin Hyský. Dostali jsme sem i naše trenéry, aby se mohli přiučit nové trenérské metody. Moc si vážíme, že právě náš areál mohl hostit Fotbalovou akademii Jakuba Dovalila a již se těšíme na příští rok“, svěřil své dojmy Karel Pištěk, sekretář místního klubu.

Celkem deset tréninkových jednotek absolvovali kluci z různých koutů republiky. Výsledkem bylo zlepšení herních dovedností, odhalení různých herních detailů a získání nových kamarádů. Navíc v půlce týdne přijel Adidas tým, který zapůjčil kluků nové kopačky z kolekce mistrovství světa včetně čipů, které klukům odhalily jejich rychlost, celkový počet naběhaných kilometrů a podobné další informace. Tréninky tak byly pestré, pro kluky zajímavé a obohacující. „ Navíc co se týče herní úrovně hráčů, tak byla samozřejmě rozdílná, ovšem někteří hráči byli na svůj věk opravdu dobří“, odkryl hráčské kvality Dovalil. „Tyto rozdíly by měl právě smazat přístup trenérů v individuálním tréninku“, doplnil reprezentační trenér. Jelikož byl mezi hráči věkový rozdíl a také klubový. Akademie se zúčastnili hráči hrající žákovskou ligu, ale také chlapci z nižších soutěží. „Na to jsme v tréninku pochopitelně přihlíželi v přístupu k hráčům. Stejně tak při různých disciplínách. Proto za odměnu byl každý z hráčů obdarován. Jednalo se o ligové dresy s podpisy, reprezentační dresy, míče, různé drobnosti a nakonec jsme přeci jednoho hráče obdařili více. Takovým neoficiálním nejlepším hráčem akademie byl vybrán z Baníku Ostrava Radim Dostál, který obdržel kopačky Adidas F50 Adizero zcela zdarma“, odtajnil další plusové body hlavní organizátor akademie Jaroslav Machač.

Za cenu necelých pěti tisíc se účastníci akademie dočkali luxusního hotelu s kvalitní stravou, bazénem, saunou, vířivkou, kvalitních tréninků, doplňkových akcí, výuky anglického jazyka, míče, dresu se svoji přezdívkou a k tomu hodnotných cen. „Nastavili jsme si laťku hodně vysoko. Ale s tím jsme do toho šli. Nechtěli jsme zůstat u jednorázové akce. Ba naopak máme dlouhodobé plány s akademií a právě proto ta laťka tak vysoko nastavená. Nechceme zapadnout do průměru, ale držet si určitý kvalitativní standard“, pootevřel náhled do budoucna Machač.

Co nám tedy akademie nabídne v dalších letech?

„Ač jsme teprve ve fázi vyhodnocování, tak určitě na příští začátek července 2015 plánujeme opět týdenní akademie, tentokrát dvě. Jednu pro mladší a jednu pro starší kategorii. Dalším tématem k zamyšlení jsou možnosti individuálních tréninků či třídenní víkendové akademie v době po soutěžích“, prozradil plány Dovalil a ještě pokračoval: „Ale hlavním a největším přáním je, aby všichni účastníci akademie odjížděli spokojení, s pocitem dobře vykonané práce a se spoustou zážitků. Dále bych si přál, aby si akademie udržela určitou tradici a stala se nedílnou součástí individuálního rozvoje hráče fotbalu.“