Generální partneři

Město Sedlec-Prčice

Farma Prčice

Innera s.r.o. Benešov

Hlavní partneři

Monínec, s.r.o.

Zemní Práce Hošna

WIFCOM

Compag Votice

Mediální partner

Měsíčník Náš domov

Rozhovor s Vláďou Říhou..

Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s kanonýrem Mezna.Ex-Sedlecko-Prčický hráč Vládˇa Říha svolil k rozhovoru, hráč který okusil „derby“ z obou stran, běhavý záložník který vždycky brousí pravou lajnu a vyšperkovanými kličkami motá hlavu soupeřům, diváky dostává do varu.

Ahoj Vlado..
Ahoj Tome.

 1)Jak to bylo s tvými fotbalovými začátky?A co bys poradil malým začínajícím fotbalistům?

O: Začínal jsem jako každej malej kluk (který se narodil s láskou ke kulatýmu nesmyslu) honěním tohoto předmětu po různých pláckách, kopáním o různé stěny baráku, vrat apd. což mnohdy nenacházelo pochopení u rodičů. Poté jsem se z těchto plácků přemístil na hřiště, bylo mi tuším něco kolem 7 let a začal jsem hrát za mladší žáky Mezna. Jelikož jsem byl taková mušší váha, tak jsem z počátků jen střídal, ale byl jsem rád za každých deset minut strávených na hřišti. Vzpomínám, že jsme zápasy hráli u nás v Újezdě na hřišti, neměli jsme ani pořádně dresy, chodil jsem rovnou z domova v červenejch spartakiádních trenýrkách...protože trenky prostě nebyly, takže kdo je neměl, ten nehrál...Jo bylo to pěkný období, vzpomínám na to rád.
A co poradit mladejm? No snad hlavně to, aby nezapomínali na to, že fotbal se hraje hlavně pro radost. I když je pravda, že leckdo se tím i docela dost slušně živý...

2)Pamatuješ si na svůj úplně první gól? Kdy to bylo, v jakém utkání a jakým způsobem se ti ho podařilo dosáhnout.

O: Tak teďka bych si musel asi vymýšlet. Opravdu nevim. Ale předpokládám, že to bylo nohou (pravou) a pevně doufám, že to nebylo do vlastní.

3)Hrál si v Sedlci-Prčici.Vím , že jsi tam mel spoustu kamarádů-Vládu Písaříka,s Jimem sis rozuměl.Proč jsi odešel ze Sedlce?Splnilo angažmá tvá očekávání? Jak sedlecké tak nynější.

O:   Přestoupil jsem tuším v 18 letech z Mezna do Sedlce, byl jsem ještě mladej a chtěl jsem si vyzkoušet lepší soutěž, lepší fotbal...Bohužel jsem nepřišel ve zrovna šťastným období, zrovna se spadávalo z kraje, pak z A třídy, z B třídy....nějak to nešlo zastavit. Většina fanoušků byla naštvanejch, přeci jenom byli zvyklý na jinej fotbal a najednou tohle. Co se týče mě, tak někteří lidi mi fandili, ale byli i tací, co mě na hřišti nemohli vystát je, že bych si z toho dělal nějakou hlavu, je to asi normální. Co se týče kluků v kabině nepamatuju si, že bych měl s někým nějakej problém. Myslím, že jsem vycházel se všemi v pohodě. I s trenérama a lidma okolo. I když myslím, že za mě tam nebyla taková parta, jakou máte teď . To bylo určitě i tím, že jsme byli od sebe dost věkově rozdílný. Teď je Vás tam spousta kluků, co jste spolu kopali v dorostu a myslím, že tohle je dobrá cesta. I když důležitou roli tam má určitě i veterán doktor ala Ficoun. Takže neodešel jsem kvůli tomu, že bych měl s někým problémy. V Mezně prostě měli velkej zájem na tom, abych se vrátil a já tam měl a mám spoustu kamarádů, který mě prostě ukecali.Navíc tam trávim (nebo jsem spíš trávil) i spoustu času mimo fotbal. A určitě obě angažmá splnili svůj účel. Každá zkušenost je v životě důležitá. Nejsem člověk který kouká zpátky a mlátí hlavou do zdi, že měl něco udělat jinak.

4)Když si šel do S.-P. tak za tebe Mezno údajně chtělo 40 tisíc,ale S.P. byla ochotná dát asi polovinu... údajně dal zbytek místo Sedlce-Prčice  Meznu tvůj strejda... Říkalo se že pro tebe strejda chtěl udělat ve fotbale mnoho...(Příjde mi to jako hezký gesto od strejdy, člověka, mimochodem prý skvělého fotbalisty).Můžeš mi k tomu něco říct?

O:Hezký fámy

Strejda je skvělej člověk, býval a ještě je (aby mi nevynadal)skvělej fotbalista. V životě pro mě dělá mnoha a mám s ním super vztah. Ale co se týče tý přestupový částky je to nesmysl. Sedlec mě koupila za 20 tisíc (možná 25, teď si nejsem úplně jistej a nerad bych kecal) a za stejný peníze jsem se vracel zpátky do Mezna. Takže nula od nuly pojde, takže doufám, že jsem nikterak nezrujnoval sedleckou pokladnu.Možná tam byly ještě nějaký částky za hostování, protože nějakou dobu jsem tam hostoval. To ale nevim za kolik. Takže tohle je co o tom vím já a jestli bylo něco jinak, tak jedině za mými zády. To ale neni moc pravděpodobný.

 5)Jak se ti hraje v Mezně. Máš dobrý spoluhráče?
Někoho oblíbenýho s kterým se ti hraje dobře a naopak s kterým se ti hraje hrozně.

O: Tak teď bych nerad někoho jmenoval. Samozřejmě jsou spoluhráči, s kterýma si rozumím víc a naopak. Je to těžký, kopeme okres a je jasný, že na hřišti neběhá 11 borců, kteří umí dokonale zpracovat míč, dokonale nahrát, vystřelit....Já byl vždycky spíš takovej hračička, kterej chtěl mít míč co nejvíc pro sebe, to se myslím za poslední roky dost změnilo, teď se snažím hrát spíš týmově a nemusím moc lidi co to jenom drbou (pozn. mimochodem k této změně mi určitě dopomohlo střídání v 10. minutě zápasu, kdy jsem Honzovi Vodňanskýmu dvakrát nenahrál to se člověk hnedka poučí
   Jinak celkově myslím, že teď to s tou partou v Mezně není optimální. Toho jste si určitě všimli i během zápasu s Vámi. Každý hned někomu něco vyčítá a tak...A ani mimo hřiště se nějak moc nesetkáváme. Budem na tom muset těžce zapracovat. To bude ale dlouhá cesta.
 V tom jste proti nám hodně napřed.

 6)Vím, že jste posílili o některé hráče především do zálohy, máte celkem dobře poskládaný tým a tak se mi nabízí otázka, jestli máte  větší cíle s mužstvem než hrát okres (střed tabulky).

O: Tak cílem každýho mužstva by mělo být chtít být co nejvýš, postoupit...Jinak by jsme to mohli rovnou zabalit.Myslím si, že ten okresní přebor je ale pro Mezno takovej strop. Když by se někdy v budoucnu třeba i podařilo postoupit, byla by to jen krátkodobá záležitost. Ta hráčská základna není moc široká, přeci jenom je Mezno vesnička o 300 lidech. Nám když se zraněj dva hráči, tak už máme starosti, aby nás na zápas jelo jedenáct. I když teď se podařilo vybudovat docela kvalitní přípravku a to si myslím, že je dobrá cesta.

 7)V Mezně hraje i tvůj bratranec Michal Šrámek.Mladý teprve 18-ti letý nadějný fotbalista- Vidíš v něm kus sebe nebo jste úplně jiní?Má šanci hrát někde vyšší ligu?

O: Zase malinko dezinformae..Michal Šrámek není můj bratranec, tím pádem v něm ani nemohu vidět sám sebe. Je mladej a má perspektivu, jen myslím, že mu chybí trochu víc zapálení pro ten fotbal, trochu víc poctivosti...Netroufám si říct, jestli bude hrát něco víc, je to hlavně na něm a na jeho přístupu k fotbalu.

 8)Chtěl bys hrát ještě někde „výš" nebo se spokojíš s Meznem?Dodržuješ životosprávu před zápasem?

O:To je těžká otázka. Tak někde v koutku duše....bych samozřejmě i chtěl. Není to ale tak jednoduchý. Jsem teď celý týden v Praze, domu jezdím na víkendy, nestíhám moc trénovat, tedy krom pátku a to je na vyšší třídu asi málo. Jsem sice člověk, který žije sportem, nejenom fotbalem, takže fyzická kondice mi myslím nechybí, ale přece jenom ten menší kontakt s míčem je znát. Taky si ze mě občas kluci dělaj srandu: "To je míč, to je Vláďa Říha, seznamte se"
   Životosprávu?Snažím se..Ale někdy nejde jinak.. Jednou jsem to dokonce hodně přehnal, že jsem si ještě pak musel dát v neděli po obědě spánek, zaspal jsem, přijel na zápas deset minut před výkopem, nastoupil, dal 3 góly.....Tak nevím co je lepší. Samozřejmě nepít..

9)...haha...krásná odpověď..Mimochodem komu z naší nejvyšší ligy fandíš, oblíbený hráč, a ve světe?

O: Ole...
Od malička Spartě. Teď je tam i Honza Šimák, s kterým jsem ještě stačil kopat jeden rok v žákách a kterýho samozřejmě dobře znám, takže o to jí teď fandim víc. Nejsem ale zase v tomhle tak zásadovej, když Slavie hraje poháry, tak jí taky fandim. Fandim prostě českýmu fotbalu.
    Poslední dobou se mi čím dál víc líbí Tomáš Rosickejch, tedy hlavně jeho přítelkyně Radka Kocurová. Když jí vidím v počasí, hned mám
l
epší náladu.Z cizinců jsem měl rád Zidana.

 10) Měl rád?Asi narážíš na jeho incident na MS nebo tě ještě něčím zklamal?Co si myslíš o rozhodčích v okresu, případně o  Karlu Černém?

O: Ten jeho incident na MS mě dost zklamal a nechápal jsem ho. Ale psal jsem to v minulosti spíš proto, že jsem myslel že už ukončil kariéru, ale teď si mě znejistěl, on jí možná ukončil jen v repre...
Rozhodčí? Věčné téma..Nemaj to jednoduchý, nikomu se nikdy nezavděčí. Někdy se je snažím ospravedlňovat, každý prostě dělá chyby, a když někdy vidím co se děje i na mezinárodní scéně...Pak jsou samozřejmě lidi bez svědomí, co to dělaj záměrně a škodí tak fotbalu. Mezi ně bych zařadil i zmiňovaného K.Č. a pár dalších zoufalců
.

 11) Hm, zajímavý je ze jsem snad jinou odpověd ani nečekal..trochu uvolňovací
otázka…Mám se tě zeptat jak si na tom s ženěním..(dotaz nejspíš od nějaké fotbalové ctitelky).

O: Uvolňující otázka? Když slyším o ženění, tak nejsem zrovna moc uvolněnej..Po několika vztazích, kdy to úplně nedopadlo, momentálně lapám svobodný vzduch plnými doušky. Nacházím se v období odpočinku.No ale zas bych v něm nechtěl být přehnaně dlouho.

12) Takže fanynky můžete se hlásit Tvůj taťka, pokud já vím, tedˇ trénuje béčko Mezna a dělá asistenta áčku...Chystáš se po skončení aktivní kariery taky na trenérskou štaci? Nebo svůj „fotbalový důchod" chceš v poklidu sledovat u televize a fanděním?

O: Jojo, taťku do toho ukecali..Já zatím o něčem takovým nepřemýšlel, snad ještě nejsem tak starej a zdraví bude ještě chvíli sloužit. Ale jestli bych chtěl někoho trénovat, tak nejspíš ty nejmenší. To může být zajímavá práce. Měl jsem v úmyslu v Mezně pomáhat s trénováním přípravky, to mi ale bohužel neumožňuje momentální práce. 

13) To je obdivuhodný, že už teďka o tom takhle přemýšlíš.Když už jsme u tý práce.Jsi vystudovaný inženýr,pokud vím, k tomu vede jediná otázka co právě děláš a jak se Ti daří?

O: Jojo vystudoval jsem obor zabezpečovací a sdělovací technika v dopravě a tak jsem u toho i zůstal. Pracuju v Technický ústředně českých drah, kde jednoduše řečeno se zabýváme modernizací dráhy. Snažíme se o to, aby zkratka ČD do budoucna již neznamenala Času Dost..Jsem docela spokojenej a nemůžu si stěžovat. Uživí mě to

14) Tak v to doufá mnoho lidí :o)Vidíš postupové  šance našeho mužstva jako reálnou záležitost nebo si myslíš že nedokážeme překonat komplex..druhých a třetích míst v okresu.Případně mi řekni jakou ligu vidíš jako top pro Sedlecko-Prčické.

O: Myslím, že teď už to zlomíte. Věřím a fandím Vám. Je vidět že i morální síla vašeho mužstva je velká, když jste v Jírovicích dokázali ze stavu 0:3 (kdy já předčasně odjížděl, že už je hotovo) udělat remízový výsledek.
Myslím, že každý by tam nejradši viděl hrát opět kraj. Bylo by to hezký, ale zatím je potřeba stát pevně na zemi. Samotný krajský soutěže už je úspěch, postupovat je vždycky strašně těžký. A chca nechca, vyšší třídy jsou bohužel i o penězích. Ale rozhodně bych byl rád, aby se tam v budoucnu kraj opět hrál, když jsem byl malej, tak mě tam taťka brával koukat na fotbal, tak bych tam taky třeba jednou vodil svoje děti..

15) Hmm, díky snad se tvoje slova vyplní.Aspoň si to všichni přejeme.Jak vzpomínáš na našeho trenéra Vodňanského?Jak vnímáš zápasy Sedlec-Prčice  : Mezno?A když dáš gól(jakýkoliv), tak jak ho oslavuješ?

O: Jo Honzu Vodňanskýho beru jako skvělýho fotbalistu, který fotbalu hodně rozumí a který fotbalem žije. Trénovat s nim bylo pro mě strašným přínosem. Myslim si, že je naprosto v pohodě, zároveň z něj mám ale velkej respekt, to ale asi většina lidí..
Zápasy s Vámi jsou vždycky jiný než s ostatními. Každej zápas se snažím hrát naplno a nedokázal bych nic vypusit, zároveň bych měl asi smíšený pocity, kdybych vám dal gól, prohráli jste a pak by vám ty body chyběly. To bych nerad, takže doufám, že až budem spolu hrát na jaře, tak už budeme mít jistej postup, ať o tom nemusím vůbec přemýšlet.
V oslavách gólů jsem docela skromnej. Zvednu ruce na hlavu a stojím.Maximálně obskáču pár spoluhráčů..


16) :o) Co by si , skutečně, rád vzkázal fanouškům Sedlce-Prčice?

O: Ať nezapomínají fandit. A to hlavně i tehdy, když se zrovna moc nedaří. Ono fandit, když se vyhrává, to umí každej bl...Je potřeba se uvědomit, že ne všechno se vždycky musí povést. To neplatí nejen ve fotbale, ale i v životě. To by si měl každej uvědomit. Ale já věřím, že máte většinu takovejch fanoušků.

 17) Tak jsme se doplížili do finále. Lado diky za rozhovor fakt mě bavil a hltal sem odpovědi plnými doušky..tak uz jen naposled..
  Jménem redakce webových stránek tj-sedlec-prcice.cz bych ti rád popřál hodně sportovních úspěchů a v soukromém životě spokojenost, štěstí a hlavně to zdraví!
 A děkuju za pěknej rozhovor. Je vidět, že jsi inteligentní chlap a dobře se s tebou povídá.

O: Ok, díky moc, mě to taky bavilo. Přeju Ti taky hodně úspěchů, jak ve fotbale, tak v životě. Sedleckýmu fotbalu co nejdřívější návrat do vyšších tříd. A moc se mi líbí tenhle Váš nápad s webem. Myslím, že je to super.
Mějte se fajn.

 Poznámka redakce : Jen kdyby tam byla nějaká velká gramatická chyba, tak ji oprav, ať nevypadám jak negramot..:o)