Generální partneři

Město Sedlec-Prčice

Farma Prčice

Innera s.r.o. Benešov

Hlavní partneři

Monínec, s.r.o.

Zemní Práce Hošna

WIFCOM

Compag Votice

Mediální partner

Měsíčník Náš domov

Chystá se nová soutěž pro mladé fotbalisty

Předseda krajského výboru Českomoravského fotbalového svazu Milan Haškovec byl hostem na rokování českobudějovického svazu, ale zároveň mluvil i o záležitostech, které se týkají nejenom Budějovic a blízkého okolí.

Chystá se nová soutěž pro mladé fotbalisty

Předseda krajského výboru Českomoravského fotbalového svazu Milan Haškovec byl hostem na rokování českobudějovického svazu, ale zároveň mluvil i o záležitostech, které se týkají nejenom Budějovic a blízkého okolí.

Jak jste z titulu funkce předsedy krajského výboru ČMFS spokojen s prací českobudějovického OFS?
„Já jsem tu žádný problém nezaznamenal. Proběhlo tu oproti minulému volebnímu období minimum změn, snad jenom ve vedení komise mládeže vystřídal Wernera Janicha Vašek Bouřil."

Předseda českobudějovického fotbalového svazu Jiří Kureš upozornil na nedostatek peněz, které by chtěl dát k dispozici jednotlivým oddílům. Ale to asi nebude specifikum jenom tohoto okresu. Určitě by zajímalo i funkcionáře odjinud, jaké možnosti v tom má krajský výbor.
„Určitě jste měl na mysli nejenom materiální zabezpečení, ale i finanční příspěvky trenérům, kteří by se měli starat o fotbalový potěr. I na tom Českomoravský fotbalový svaz pracuje a snaží se získat sponzory. Máte pravdu, že špatné návyky získané v dětství špatným nebo spíš nekvalifikovaným vedením se potom těžko odstraňují. Samozřejmě je to dané právě tím, že v malých oddílech se trenérství ujímají tatínci, kteří při veškeré úctě k jejich snaze, o správném vedení tréninků nemají ponětí."
Ale co s tím?
„Máme v plánu pořádat krátkodobá školení, kde by jim kvalifikovaní trenéři ukázali aspoň nejzákladnější věci. Ale také musím říct, že Jihočeský kraj dal vloni procentuálně nejvíc prostředků ze všech regionů, jež přišly z ČMFS na mládež."

Ale mezi procenty a absolutní částkou bývá často propastný rozdíl.
„I v tom máte pravdu, ale říkám, že s našimi možnostmi jsme udělali co jsme mohli. Prostředky se rozdělují podle počtu oddílů a mladých fotbalistů. Samozřejmě nemůžeme dát tolik jako Praha nebo třeba Středočeský kraj."

A jiné zdroje pro okresy není možné sehnat? Třeba z Evropské Unie v rámci přeshraniční spolupráce s rakouskými nebo německými partnery.
„Já vím, že se v současnosti shánějí prostředky na projekt, který se jmenuje „grassroots", což je v překladu asi hořící, žhavá nebo horká tráva. V něm jde o to, že se branky posunou na hranici pokutového území a hraje se jenom od vápna k vápnu. Díky tomu se odehrává víc soubojů a fotbal je zajímavější. Týká se to přípravek a mladších žáků. Zatím se pořádají jenom turnaje, jeden z nich byl i v Táboře, když se otevírala umělka. Byly tam i týmy z celé Evropy. Časem by se měla hrát i pravidelná soutěž. UEFA do toho dává nemalé prostředky a garantem na ČMFS je Jiří Blažek."

Ale podobným stylem hrají bohužel i naše mnohé prvoligové týmy, protože na víc nemají. A že by byl fotbal zajímavější, se mi nezdá. Jenom aby se peníze neztratily tam.
„Tak tohle určitě UEFA podporovat nebude."

Ale já jsem se ptal na možnost podpory Evropské Unie.
„Já jsem ještě neslyšel o žádném kraji, kde by se o něco podobného pokoušeli. Možná by nám v tom mohlo pomoct krajské zastupitelstvo. Ale když vidím jak „podporuje" Czech Budweis Cup, což je obrovský turnaj, který má zvuk i v zahraničí, tak nevím. Získali jsme ještě menší pomoc než vloni. Zrovna minulý týden tady byl jeden ze šéfů společnosti, jež turnaj sponzoruje a byl nadmíru s organizací a průběhem turnaje maximálně spokojen."

I proto, není Jihočeský kraj mezi ostatními, vlivnějšími, takovou Popelkou?
„To se právě pomalu, ale jistě mění. Daří se nám získávat peníze na minihřiště i na podporu mládeže, o které jsme mluvili."